top of page
  • Фото автораBomond vip

Психолог Юлія Коляда про кордони, правила та очікування.

Ви заміжня? А діти є? А в Туреччину чому на відпочинок не летите? Стільки заробляєте, не можна було купити собі айфон? Чоловік не витягує, що ви працюєте? А з дітьми хто? Навіщо ви купили піцу дітям – їм це шкідливо! А за другим коли? Хлопчик уже є, народжуйте дівчинку тепер. Навіщо третього народили, на що ви його утримуватимете? А ось чобітки можна було й простіші взяти, діти ж швидко ростуть. І ватні диски на два розривайте, так економніше!

Чужа надважлива думка. FM: «Виходимо в ефір, коли захочемо, а не коли про це просять.»

Усе це приклади порушення кордонів. Кордони інших людей порушують ті, хто не має уявлення і про свої власні. Саме тому людина не розуміє, що вийшла за межі своїх кордонів і топчеться за кордонами інших.

Кордони потрібні нам для того, щоб бути відповідальними! Коли ми знаємо, де власні, ми несемо відповідальність за те, що всередині них.

Наприклад, всередині власних кордонів:

· емоції

· здоров'я

· професійні справи

· самооцінка

· впевненість

· матеріальні блага

і т.д.

Це означає, що якщо інша людина мені нахамить, я виберу як на це реагувати - адже мої емоції = моя відповідальність. Якщо це близька людина і я засмучуюсь, то це Я засмучуюсь, а не "ти мені все життя зіпсувала".

Якщо подруга порадить мені вкласти гроші в акції і я їх втрачу, то це Я втратила свої гроші, тому що я вибрала послухатися її поради і я їх туди вклала.

Якщо хтось каже: «Зміни зачіску, тобі ця не личить». Я думаю, що є моя думка, а є чужа. І тоді з моїми емоціями, впевненістю і самооцінкою все добре тому, що вони в межах моїх кордонів.

Хтось може сказати: «З цими кордонами зовсім збожеволіли, так можна стати чужими один одному».

власні кордоні

Зовсім ні! Так можна стати уважними та дбайливими один до одного. І тоді інша людина захоче сама вам відкритися, попросити пораду, підтримку або поділитися радісною новиною. Тому що ви не «топчетесь» у неї в душі, а завжди питаєте чи можна увійти.


Психолог Юлія Коляда: "Як відрізняються кордони, правила та очікування?"


Кожен маєте свої правила. У всьому. Наприклад, хтось в кафе не сяде за неприбраний стіл. Хтось протре його сам, а хтось покличе офіціанта. Хтось не купуватиме вживані речі, а інший не бачить сенсу переплачувати.

Ми орієнтуємось на свої особисті правила і тоді нам зрозуміло, що і як буде відбуватися, а на що ми не підемо у жодному разі.

Такі правила можуть бути і у відносинах. Наприклад, дні народження відзначаємо разом, на мене не можна кричати.

Це ваша модель стосунків, ваша особиста норма. І коли ми зустрічаємо людину з іншою моделлю, то можемо відмовитися від стосунків із нею.

"Ну, а якщо в моїх правилах, що чоловік купить мені шубу та лексус, а він не купує. Він поганий?"

Ні. Особисті правила не варто плутати з очікуваннями від інших людей. Якщо інший щось вам винен - це не правила. Якщо інший потрібен як рятівник, який «вирве» із суворої реальності - це теж не про правила, а дзвінок "Пора на терапію".


Де шукати кордони?

· Визначте, що знаходиться у зоні ваших кордонів. Напишіть список. Наприклад: здоров'я, настрій, дохід / витрати.

· Напишіть свої правила (життя, відносин, управління фінансами тощо).

· Визначте, де кордони інших людей, щоб не «топтатись» по них.

· Не відповідайте, якщо не хочете!


Наприклад, вам ставлять надто особисте запитання. Ви можете просто не відповідати на нього!

Важливо! Ви не повинні виправдовуватися, чому не хочете відповідати!

- Ви разом уже 2 роки. Весілля коли гратимемо?

- Я цю тему не обговорюю.

- Чому?

- Я цю тему не обговорюю.


Все!


свої бажання та емоції


Власні кордони та почуття інших, свої бажання та емоції, правила та очікування життя часом здається дуже важким, але саме у момент, коли Ви відчуєте себе, навчитесь слухати серце та поважати вибір - сторінки Вашого шляху розквітатимуть лише красивими, щасливими та яскравими емоціями!
Comments


bottom of page